Neprůstřelné důvody pro zamítnutí úvěru

Vyřízení půjčky v bance bývá mnohdy náročnější, než se na první pohled může zdát. Řada bank ještě v dnešní době nenabízí sjednání online, návštěvě banky se tedy nevyhnete. S žádostí o úvěr je také spojená řada papírování a tolik nenáviděné byrokracie mnohdy s nejistým cílem. Na co si při žádosti o úvěr dát pozor?

sloupeček peněz

Zkušenosti s některým z úvěrových produktů má podle výzkumů každý druhý Čech. Není se čemu divit, úvěrové produkty patří mezi nejvíce využívající. I když je nyní na trhu přebytek likvidity a banky se snaží doslova bojovat o každého nového klienta, podmínky řady úvěrových produktů se velmi zpřísnily a to hlavně po novele zákona v roce 2016. Kdy ČNB nastavila podmínky pro bankovní i nebankovní subjekty, které musí dodržovat. Za zamítnutým úvěrem tak mnohdy nestojí neochota věřitelů, ale složitě nastavené podmínky, které chrání nejenom dlužníka, ale i samotné věřitele.

Nízká bonita žadatele

Bonita znamená ve zkratce schopnost žadatele dostát svým závazkům. Pokud veškeré své pohledávky žadatel splácí pravidelně, má stabilní příjem a kontrolovatelný odtok peněz, jeho šance na úvěr jsou vysoké. V opačném případě, jsou však bankovní společnosti velmi striktní a takový žadatel odejde s největší pravděpodobností z banky s nepořízenou.

podpis smlouvy

Málo bonitní žadatelé, kterým banka z nějakého důvodu zamítla žádost o úvěr, však nemusejí zoufat. Existuje celá řada společností v nebankovním sektoru, kteří na takové klienty čekají přímo s otevřenou náruči. Řada z nich se přitom nespecializuje pouze na malé spotřebitelské úvěry, ale nabízejí i daleko vyšší hypoteční úvěry. Nebankovní hypotéka je tak možná poslední šance pro rizikové žadatele, kteří si chtějí splnit sen o vlastním bydlení.

Nesplnění podmínek věřitele

Každý věřitel si své podmínky úvěrových produktů stanovuje individuálně. Pravidelný měsíční příjem, plnoletost nebo vlastní bankovní účet ovšem vyžadují téměř všichni věřitelé.