Juta opět v popředí zájmu

Juta je jedním z nejstarších tkaných materiálů, jde o rostlinu podobnou konopí, navíc velmi levnou, která se dnes dodává na trh zejména z rozvojových oblastí. S konopím má společné znaky – velmi vysokou pevnost a odolnost, mnohem vyšší, než jakou má bavlna.

jutový textil

Výšivky – základům výuky šití a vyšívání barevnými bavlnkami se věnují již děti na základní škole a výšivka stále patří k vyhledávaným uměleckým činnostem i amatérské tvorbě. Výšivka je trvanlivá, odolná, velmi dekorativní, ať už se jedná o oděvy, nebo bytové doplňky. Nejčastěji se k vyšívání (křížkovým stehem) používá tkanina s názvem Kanava, ale velké oblibě se také těší právě juta.

Juta je dekorativní látka, přírodní materiál, jehož struktura i barva se výborně doplňuje s bytovými okrasnými rostlinami a květinami a s masivním dřevem. Takto koncipovaný interiér může nádherně oživit i v podobě přehozů, deček, sedáků, potahů, anebo přímo jako součást dekoru nábytku z masivu.

mandle na jutě

Výšivky z juty Prima obchod jsou vděčné v dřevěném kulatém či obdélníkovém rámečku, zavěšené na zdi vyniknou právě u přírodně laděného koutu nábytkové stěny, výklenku, nad psacím stolem i nad kuchyňskou linkou. Na jutu nedají dopustit mnozí milovníci rustikálního stylu, který je dnes opět v módě, a jehož obliba v naší zemi stoupala již na sklonku období reálného socialismu.

Je trvanlivá – jutová tkanina zůstává dlouhá léta v bytě téměř beze stopy působení zubu času, odolává i přímému slunečnímu světlu, změnám teplot a vlhkosti, častému větrání i mechanickému otěru a namáhání. Je možné ji prát v pračce nebo v ruce, ale obtížně se žehlí, proto by se měla prát raději opatrně v ruce. Snese běžné prací prostředky, ale vyhněte se aviváži (když, tak jen octovou vodu s éterickým olejem) a vyhýbejte se chemickému bělení a čištění. Při šetrném zacházení vás tato tkanina bude životem provázet desítky let a jen velmi neradi říkáme, že vás možná i přežije.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup