Rozhodněte se správně!

Zařízení koupelny není, i když se to na první pohled nezdá, jen tak obyčejnou záležitostí, a i zde je potřeba se řídit jistými pravidly. Tento prostor má samozřejmě sloužit hlavně pro účely umývání se. Její funkce se však často mohou rozšiřovat i o praní a sušení prádla, někdy nám ale slouží také jako relaxační místo.
Před tím, než začneme řešit uspořádání těchto prostor, je potřeba se zamyslet nad několika základními věcmi.vana i sprchový kout

  • Kdo bude koupelnu používat?

V první řadě je opravdu nutné se zamyslet nad tím, kdo bude místnost používat. V případě, že ji budou využívat starší či pohybově postižené osoby, je nutné se zamyslet například nad instalací bezbariérového sprchového koutu s doplňky jako jsou držátka či sedátka. V případě, že koupelnu budou užívat i děti nebo dokonce máte miminko, je zase dobré si uvědomit, že bude nejspíš potřeba vana, která vám nejen ulehčí práci, ale také děti zabaví a udělá jim část dne, kdy probíhá hygiena, příjemnější. Proto se nad tím, zda zvolíte vanu či sprchový kout, dobře zamyslete. Samozřejmě ideální je, pokud je váš prostor dostatečně velký, abyste instalovali, jak vanu, pro děti a odpočinek po dlouhém dni a zároveň měli i sprchový kout, právě třeba pro osoby se sníženou schopností pohybu či pro rychlé osvěžení ráno či během dne.

  • Máme výhradně tuto koupelnu nebo jsou v domě či bytě další vhodné místnosti?

Jestliže máte v domě prostor na dvě tyto místnosti, je samozřejmě ideální je využít a v jedné mít vanu a v druhé sprchu.
využití malého místa

  • Budou zde i další spotřebiče jako pračka či sušička?

Některé domácnosti mají toaletu zvlášť, jinde je součástí celku. Samozřejmě oddělené místnosti jsou lepší už jen z hlediska toho, že když se někdo sprchuje, nezabrání druhému užívat toaletu a naopak. Často také mají lidé pocit, že oddělení těchto dvou je hygieničtějším řešením. Na druhou stranu spojením obou prostorů vznikne mnohem komfortnější místo díky tomu, že vznikne právě větší plocha, která na nás bude lépe působit. Pokud však hovoříme o domácnosti, kde funguje tři a více osob je oddělení těchto dvou záležitostí v podstatě nutností.