Kde všude můžete ušetřit

Finanční rezervu ve výši dvou měsíčních výplat by měl mít na spořicím účtu každý člověk, a to hlavně z důvodu, kdyby přišel o zaměstnání, v některých případech se totiž může stát, že ani Úřad práce Vám žádné peníze nebude vyplácet, a vyžít ze sociálních dávek bude velmi obtížné, jsou tak nízké, že nezaplatíte ani nájem. Začátek nového roku tak může být ideální příležitost jak se naučit šetřit.
Samozřejmě, že z výplaty neušetříte miliony, ale pokud každý měsíc ušetříte alespoň něco, a nebudete si tuto částku nechávat na běžném účtu, ale budete si je ukládat na spořící, za pár měsíců z toho budete mít i sami radost.
malované prasátko
1)      V první řadě je nutné si uvědomit, že jsou věci, které prostě zaplatit musíte, jako je nájem, energie, dětem např. obědy ve škole, karty na MHD, paušál u mobilního operátora apod., tyhle věci si zapište, ať víte, s jakou částkou můžete disponovat.
2)      Už ze zbylé částky si oddělte částku, kterou byste daný měsíc chtěli ušetřit, a pokud možno si jí hned uložte na spořicí účet, disponovat potom budete se zbylou částkou.
3)      Jako první možnosti Vás jistě napadne šetřit na energiích, světle apod., což dá se říct, dělá většina z nás, jsou ale i možnosti další. Na tomhle šetříte, ale na nákupy chodíte každý den po práci a většinou hladoví? Už tady je velká chyba, koupíte totiž, co Vám přijde pod ruku, a nákupy každý den se nevyplácí. Lepší je sepsat si jednou týdně nákupní seznam, z jakých surovin budete celý týden vařit, a podle toho jít nebo jet nakoupit, v týdnu už můžete dokupovat třeba jen pečivo.
4)      Od toho se odvíjí další věc, sice si uděláte takovýhle seznam, přesto, že se Vám to ze začátku bude zdát jako „zdlouhavá“ věc, přemýšlet na týden dopředu, co budete potřebovat, ale v práci si zajdete s kolegyní nebo kolegou na oběd, na kávu a zákusek atd.? Zkuste si jeden měsíc počítat, na kolik Vás tohle vyjde „navíc“. Máte přece navařeno, popř. i napečeno doma, noste si tedy obědy i zákusky z domova, pořídit si můžete „šikovné krabičky“, za které se stydět určitě nemusíte, a věřte, že možná to od Vás kolegové i odkoukají.
úspora peněz
5)      Ženy hodně utrácí za módu, budiž, každá žena se chce líbit, ale proč mít nutně hned teď tenhle svetřík, když např. víte, že po vánocích bude výprodej a on bude o polovinu levnější? Zkuste si ohlídat časy výprodejů ve svých oblíbených obchodech, stejné je to i s kosmetikou, na každou značku bývá často „akce“, nehledě na to, že spousta kosmetických přípravků se dá připravit i doma, a to, že se Vám chlubí kolegyně, že má parfém od Diora, a kdoví co ještě, přejte jí to, Vy za pár měsíců budete mít ušetřenou slušnou sumičku, která Vám zajistí klid na duši pro případ nouze.