Skotsko

Skotské království bylo až do roku 1707 nezávislé. Jedná se o velice hrdou zemi. která několikrát usilovala o odpojení se zpod nadvlády Anglie. V tomto sporu je nejznámější bitva Cullodenu neboli druhé Jakobitské povstání, které vedlo k potlačování jejich národní kultury.
Národním jazykem je angličtina, ale je velmi ovlivněna přízvukem, takže je někdy obtížné porozumět. Hlavní představitelko země je samozřejmě královna Alžběta II. Časový posun je od nás méně jednu hodinu. Libra je základní měna. V hlavním městě dokonce můžeme získat i skotské libry, které se však nepřijímají v Anglii.
eilean donan hrad
Jako všude i tady nalezneme několik zvyklostí. Například kilt, což je tradiční oblečení pro muže. Představuje dlouhou kostkovanou pletenou sukni, pod kterou chodí nahý. Každý rod měl svůj vlastní erb, a tudíž i svůj kilt. Oblíbeným hudebním nástrojem jsou dudy. Hra na ně je velmi obtížná.
Co se týče jídla můžete vyzkoušet tradiční národní jídlo Haggis. Je to pokrm, který se připravuje z ovčích vnitřností společně s kořením a ovesnými vločkami.
Co si určitě nenechat ujít? Hlavní město Edinburg!
Je to druhé největší město Velké Británie a také hlavní město Skotska. Zde se můžeme podívat na krásný hrad, ve kterém uvidíme korunovační klenoty nebo románskou kapli sv. Markéty a celou řadu muzeí. S trochou štěstí se vám podaří zúčastnit se jednoho z velké řady festivalů.
skotské hory
Vysočiny
Určitě se nesmíte ochudit o nádhernou přírodu. Navštivte rozsáhl rašeliniště Ranoch Moor, kde vidíte několik vzácných rostlin i zvířat Jenom pozor na vhodnou obuv a pořádně hlídat kam šlapete, ať neskončíte s botou zaseklou v bahně. Glen Coe je údolí, které je považováno jako jedno z nejkrásnějších. Nachází se u nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis.
Loch Ness
Přece nemůžete vynechat slavné jezero! Možná, když se budete pozorně dívat uvidíte i slavnou Nessie. U jezera se nachází trosky hradu a malebné muzeum.
Falkirk Wheel
Ti, co nejsou úplně nadšenci historie a přírody určitě ocení originální rotační výtah, který funguje na principu Archimedova zákona.