Výroba zahradního nábytku

Dřevěný venkovní nábytek je ta nejlepší a nejpřirozenější varianta, jeho pořizovací cena však mnohonásobně převyšuje nábytek z jiným materiálů. Cena se však velmi sníží, jestliže si nábytek vyrobíte sami. K samotné výrobě vám postačí pouze několik dřevěných palet.

Kde palety sehnat?

Palety můžete zakoupit v internetových obchodech, v zahradních centrech či v různých bazarech. Jestliže palety zakoupíte již použité, cena se bude lišit vzhledem ke stavu palety či kvality dřeva. Nové palety se prodávají již s ochrannými nátěry a v různých barvách, práce se tedy velmi ulehčí, cena bude mnohem vyšší než v případě neupravených použitých palet. Při výběru tedy zhodnoťte, kolik úsilí jste ochotni do výroby nábytku dát.

dřevěné palety

Jak opracovat dřevo?

V případě použitých palet je zapotřebí povrch dřeva upravit tak, aby při používání nedošlo ke zranění. Povrch dřeva se musí uhladit brusnými papíry či kotouči o různé hrubosti. Jenom tak se dosáhne opravdu hladkého povrchu, který je pro správnou funkčnost nábytku nezbytný. Poté je nutné dřevo ošetřit speciálním nátěrem, který ochrání dřevo před UV zářením, vodou, plísněmi a dřevokazným hmyzem. Použít můžete i ochranou olejovou lazuru, která je vhodná i extrémní podmínky a prodává se i s pigmentací. Barvu dřeva můžete zanechat a pouze zvýraznit, či dřevo natřít libovolnou barvou, určenou na venkovní povrchy.

nábytek z palet

Jak vyrobit nábytek?

Jako základ můžete použít již hotovou stavbu palety. Palety můžete pouze přivrtat na sebe tak, aby vznikl jednoduchý stůl či sedačka. Jestliže chcete být více kreativní, můžete se inspirovat návody na internetu či v knížkách pro kutily. Neuvěříte, kolik úžasného nábytku je možné za pomoci obyčejných palet vyrobit. Protože však samotný paletový nábytek je pro používání velmi nekomfortní, doplňte ho měkkým polštářem, pěnovou proložkou nebo molitanovou deskou.