Výhody a nevýhody betonového plotu

Ploty prostě k rodinným domům patří. V posledních letech se mezi majiteli rozmáhají ty z betonu. Vydrží dlouho, ale na druhou stranu je jejich vzhled poněkud obyčejný. Před zvolením tohoto typu oplocení je proto potřeba zvážit všechna pro i proti.

Oplocení je důležité jak z důvodu ochrany před nezvanými hosty – ať už těmi lidskými či zvířecími, tak také zajišťují soukromí. Dnes již ale tato ochranná funkce přerostla také ve funkci estetickou, kdy vzhled bývá vlastně mnohdy tím prvním, podle čeho lidé vlastně postupují. Při výběru je pak jistě bude zajímat také odolnost a spolehlivost.

betonový plot kalkulace

Z hlediska bezpečnosti se beton jeví jako jasná volba, ale jak již bylo výše zmíněno, vzhledově nejsou nic moc. Také betonového plotu kalkulace vyjde v nejvyšších cenových hladinách. Sehnat jej můžeme hned v několika variacích:

  • Prefabrikované stavebnicové systémy tvarovek v nejrůznějších velikostech i podobách
  • Litý do ztraceného zabednění dlouho sloužil spíše jako hluková bariéra, dnes již se však začíná objevovat také kolem rodinných domů. Jeho nevýhodou je velmi strohý vzhled, který lze trochu vylepšit obtisknutím nějaké struktury do povrchu.
  • Betonové tvárnice vylité betonem jsou velmi rychle postavené, odolné, bezúdržbové.

betonový plot kalkulace1

Beton jako takový má svá pro i proti. Mezi výhody patří zejména dlouhá životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Mohou sloužit také jako protihluková bariéra a jsou bezúdržbové. Oproti tomu jde jejich poněkud strohý vzhled, který ale je možné vylepšit kombinací s jiným materiálem – vždyť přece nemusí být celý plot z jednoho materiálu. Skvěle poslouží například dřevo nebo kov. Tady už se ale majitelé budou muset smířit s tím, že o dřevo i kov je třeba čas od času pečovat, v případě dřeva pak nezbude časem nic jiného, než jej všechno vyměnit.

Vždy je ale potřeba mít na paměti, že nabídka plotů je velmi široká a ke každému domu se hodí něco jiného. Takže je třeba pečlivě zvážit, zda namísto betonu pro nás nebude lepší volbou například plot z kovu.